СЪСТЕЗАНИЕ ЗА РЕШАВАНЕ НА КАЗУСИ ПО РИМСКО ЧАСТНО ПРАВО дата 06.062024 г.
IUS ROMANUM Кръжокът по Римско право при Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“:
Дата: 06 юни 2024 г. от 16:30 ч.
Тема: Решаване на казуси по римско частно право
Място: в аудитория 272, на Ректората на СУ.
Кръжокът по Римско право към Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира и проведе за девета поредна година Състезанието за решаване на казуси по Римско частно право, което вече се превърна в традиция във Факултета, на 06.06.2024 г. от 17.30 ч. в 272 аудитория на Ректората на СУ. Състезанието предизвика сериозен интерес сред повечето първокурсници на специалност „Право“ от Юридическия факултет. В събитието участваха около 140 студенти. Те решаваха адаптирани казуси от областта на вещното, облигационното, семейното, наследственото и гражданскопроцесуалното римско право.
Задълбочените знания и специалната подготовка на участниците проличаха още в началните кръгове, където те особено концентрирани, с жив интерес и с любопитство, при голяма емоция решаваха казусите. На преден план излязоха състезателният дух, устремът и конкуренцията, а всеки един от студентите се опита да покаже най-доброто, което може, и е научил по време на лекциите и на семинарните занятия по Римско частно право през семестъра и като резултат на това да премине напред в надпреварата. В първия етап от състезанието бяха представени за решаване пет казуса. Във финалния кръг останаха общо 12 участници, които постигнаха най-добри резултати във фазата на директните елиминации. Константин Александров от 16 група и Антоан Ников от 5 група бяха студентите, допуснали най-малко грешки при решаването на казусите и съответно на тях се падна честта да бъдат капитани на отборите в последния кръг, чийто състав определиха посредством теглене на жребий. В най-важната фаза от състезанието отборите като екип решаваха финалния казус, който съвсем естествено беше и този с най-голяма степен на правна трудност, с по-сложна правна квалификация, като за неговото успешно разгадаване се изискваха в съвкупност задълбочено познаване на цялата римскоправна материя и възможност за аналитично правно мислене. Този казус съответно определи и победителят в студентската надпревара. От напрегнатите и разпалени обсъждания, даващи предпочитания на една или на друга теза, в които достигналите финала участници се впуснаха вече като част от отборите, станаха кристално ясни тяхната посветеност на знанието и на учението, ерудицията и интелигентността им, както и завидната за студенти едва в първия курс на обучение солидна правна култура, и добро познаване на терминологията.
Показаните умения за работа в екип и убедителните римскоправни знания на финалистите със сигурност заслужават похвалата и адмирациите както на останалите първокурсници, така и на преподавателите, като се има предвид, че тези студенти са едва в началото на своето обучение по право и постепенно навлизат в дебрите на Университета и на академичното и практическо познание. Състезанието за решаване на казуси е особено важно за младите колеги, защото то е изражението практически на това, което те са научили през семестъра и цялото събитие е потвърждение и е в унисон с цялостната концепция за римското право като едно казуистично право, което се оформя и развива на базата на практическите нужди на обществото. Отговорите на въпросите на последния казус бяха съгласувани и одобрени от всички членове на отборите в съответствие с идеята за съвместната работа в екип.
Във финалния кръг на състезанието участие взеха отбор „Берое“, съставен от:
- Антоан Ников – 5 гр., капитан на отбора,
- Иван Костов -1 гр.,
- Ивана Петкова – 7 гр.
- Михаела Георгиева – 12 гр.,
- Гергана Гривова – 13 гр.
- Атанас Иванов – 13 гр.,
както и отбор „Римският легион“, съответно състоящ се от:
- Константин Александров– 16 гр., капитан на отбора,
- Владимир Дюлгеров – 2 гр.,
- Христо Вълчев – 5 гр.,
- Димитър Караманлиев – 11 гр.,
- Стефан Карадобрев 11 гр.,
- Георги Генчев, 14 гр.
След оспорвани обсъждания и с по-малко грешки в отговорите на въпросите, отбор „Римският легион“ спечели състезанието.
Верните отговори на всички въпроси от казусите бяха изяснени, а също така бяха дадени и конкретни насоки за разсъждения, както и подробна правна аргументация от комисията, която ги проверяваше и оценяваше, състояща се от преподавателите по Римско право в ЮФ на СУ. След това проф. д. н. Малина Новкиришка-Стоянова, титуляр на дисциплината Римско, право специално и лично награди с предметни награди и с книги студентите от двата отбора и им раздаде сертификати съответно за първо, и за второ място.
С голямо удовлетворение победителите в състезанието бяха поздравени за техния успех с надежда да имат още много подобни моменти, съпроводени с емоции и да имат повод и възможност да демонстрират усвоените знания. Кръжокът по римско право приветства и всички останали участници за усилията и за ентусиазма им. Преподавателите отправиха пожелание Състезанието за решаване на казуси по Римско право в ЮФ на СУ да става все по-интересно и по-оспорвано всяка година.