Конкурс за есе и реч – FIDES. DISPUTATIO SEXTA

Конкурс за есе и реч – FIDES. DISPUTATIO SEXTA

Конкурс за есе и реч – FIDES. DISPUTATIO SEXTA 317 450 admin-iusromanum

„FIDES. DISPUTATIO SEXTA“

IUS ROMANUM Кръжокът по Римско право при Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Дата:  30 май 2024 г.  от 17:30 ч.
Тема: FIDES. DISPUTATIO SEXTA
Място: в аудитория 272, Юридическия факултет на Софийския университет.

От шест поредни години по проекта IUS ROMANUM се провежда конкурс, който има две възможни форми за участие. Първата е за писане на академично есе, а втората за произнасяне на правно аргументирана реч пред публика по предварително зададена обща тема. През 2024 г. конкурсът беше обявен още в началото на ІІ-я семестър на академичната 2023/2024 г.

Темата на конкурса беше насочена към дискутирането на основни и актуални правни, социални и политически проблеми, свързани с различните аспекти на fides, възприемана като вяра, доверие, добросъвестност както в публичното право (fides publica), така и в частноправните отношения (bona fides). Първообразите на многопластовото понятие fides се откриват в римскоправната доктрина и практика. Римскоправната концепция за fides предизвиква специален обществен и научен интерес в наши дни, особено във връзка с търговските отношения. Понятието има и международни аспекти като религиозната толерантност и свободата на вероизповеданията, а също провокира и необходимостта да се обърне поглед към междудържавните отношения и сключваните от Рим договори (foedus). Във връзка с тази проблематика Кръжокът по Римско право към Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за шести път постави пред студентите първокурсници нелеката задача да помислят и да разсъждават свободно по една винаги актуална, а и особено днес тема- тази за вярата, съвестта и добросъвестността, гражданската и лична съвест. По утвърдена вече традиция темата и съответно заглавието на конкурса беше дадено на латински: FIDES. В римското право в контекста на частноправните облигационни отношения чрез fides се изразява съотношението на собственото поведение с обещанието и с дадената дума при вербалните контракти. Добросъвестността изисква от договарящите не само точното изпълнение на поетото с договора задължение, но и изключването на всякаква измама. Fides осигурява и правна защита както при вътрешните, така и при международните сделки и от нея се възползват и перегрините, а от друга страна концепцията намира широка употреба и в отношенията между патрон и клиент, настойник и пупил, съпруг и съпруга, и пр. На международно ниво fides populi romani означава лоялността и съюзните отношения на различните народи, държави, монарси и отделни хора спрямо Рим. Именно поради особеното значение и семантиката си Fides дори е обожествявана и й е отдавана специална почит.

В първата форма на конкурса за подготовка на академично есе по актуален и свързан с темата проблем в обем до 5 стандартни страници до конкурса бяха допуснати 6 есета, a във втората за подготовка и произнасяне на публична реч по свързан с темата актуален въпрос – 8 речи. На 30 май 2024 г. в 17,30 ч. в пълната с преподаватели и студенти 272 аудитория на Ректората на Софийския университет в Юридическия факултет се проведе и самият конкурс. Там бяха представени публично речите, бяха изслушани основните идеи, включени в есетата, беше направено класирането на победителите в двете форми от журито и съответно им бяха връчени наградите.

Всеки от ораторите разполагаше с до 5 мин. време, за да произнесе своята реч, както и всеки автор, за да изложи основната теза на есето си. Студентите от първи курс, които за първи път дръзнаха да пишат есета за конкурс, които да представят публично или да говорят убедително пред голяма аудитория по социална или правна тема, със сигурност заслужават уважение и похвала. Емоциите и вълненията на младите участници бяха съпроводени от техните неимоверни усилия, воля и желание за добро представяне и за успех, които бяха техни неизменни спътници през цялото време на подготовката им за събитието. Традиционно първи, с трепет и плам, но и уверени в изпълнение на задачата да убедят публиката в правотата на твърденията и внушенията си, осемте оратори произнесоха своите речи по следния ред, определен в резултат на изтеглен жребий:

  1. Павел Аргиров –Възвръщане на доверието в обществото“;
  2. Михаела Георгиева – „Сурогатното майчинство-добросъвестност или експлоатация“;
  3. Мария Павлова – „(Не)доверието във властта“;
  4. Гергана Георгиева – „Доверието в презумпцията-разрушител на добросъвестността“;
  5. Дария Попова –Добросъвестността в XXI век – мисията невъзможна“;
  6. Мария Костадинова –Злоупотреба с настойничество върху лица с ментални проблеми“;
  7. Васил Цанков –Доверието към римското наследство“;
  8. Теодор Карадобрев –Липсата на добросъвестност в интернет културата“;

Веднага след това авторите на есетата представиха основните моменти от тях, като бяха разпределени по азбучен ред:

  1. Васил Цанков – „Доверието в изкуствения интелект;
  2. Константин Александров – „Доверието като сила и като слабост“;
  3. Полина Богданова – „Вярата и религиозната толерантност като гарант за правовата държава“;
  4. Сашо Йорданов – „Fides Вяра/Надежда“;
  5. Сияна Ангелова – „Fides означава доверие“;
  6. Християн Тодоров – „Ролята на доверието в съвременното общество“;

Самото проследяване на цялото събитие на живо беше изключително интересно както за публиката, където бяха и колегите от горните курсове, някои от които бяха вече участвали в предходните състезания, така и за журито. Със сигурност се създаде приятелска атмосфера и определено се постави началото на приемственост и взаимопомощ между студентите от различните випуски, включили се в конкурса предни години, изразяваща се в практически съвети, наставления и не на последно място в морална подкрепа. Участниците в конкурса бяха оценявани от изключително авторитетно жури, съставено от: преподавателя и титуляр на дисциплината Римско право в ЮФ на СУ проф. д. н. Малина Новкиришка-Стоянова, преподавателя по реторика от Философския факултет на Софийския университет доц. д-р Герасим Петрински и ръководител на катедра „Реторика“ и от видния столичен адвокат и дългогодишен преподавател по наказателнопроцесуално право Даниела Доковска.

Темите, представени на конкурса, се простираха от такива, свързaни с римскоправната традиция и с римското право до такива, които са напълно и единствено в контекста на актуалните проблеми и дискусионни въпроси и с оглед на естеството на темата имат съвременна насоченост във връзка с добросъвестността, вярата и доверието. Въпреки, че са продукт изцяло на студентско творчество, произнесените речи и представените есета показват будното гражданско съзнание на своите автори – студенти по право от първи курс, но и демонстрират желание за задълбочаване, доколкото е възможно в правната наука, за поемане на предизвикателство за участие в една инициатива, която сама по себе си е извън явяването на изпит по конкретната дисциплина. Не трябва да забравяме, че тези млади хора, които са в самото начало на своя път в правото, а и в академичното си развитие в Университета, безспорно демонстрираха своя явно изразен интерес към най-важните проблеми, занимаващи нашия социален, икономически, политически живот и битие, но и към осъзнатата приемственост на институтите, концепциите, термините и понятията от Древния Рим. Всичко това е сериозна заявка за израстването на студентите като юристи с висок морал и ценности, които да служат подобаващо на държавата и на обществото.

Журито, след като оцени обвързаността на поставения проблем с текста и аргументацията на изложението, постави акцент именно върху умението за интерпретация на различните аспекти на темата, използването на подходящите езикови средства и боравенето с правната терминология, изразените лични позиции, постигнатата убедителност и въздействие, определи като победители в конкурса за реч съответно:

на първо място: Теодор Карадобрев

на второ място: Михаела Георгиева

на трето място: Дария Попова

Специалната награда на публиката „Vox populi“ при речите, като най-убедителна, аргументирана и добре произнесена получи отново колегата Дария Попова. И тази година ораторите бяха особено добри и на изключително високо ниво, което не остана незабелязано от никого.

В конкурса за есе класирането беше както следва:

на първо място: Константин Александров

на второ място: Васил Цанков

на трето място: Сияна Ангелова

На участниците беше разяснено, че есетата и писменият вариант на речите във вида, в който бяха представени, ще бъдат публикувани в електронното романистично списание на Юридическия факултет на Софийския университет – IUS ROMANUM в специален извънреден брой -IUVENTUTES, посветен на конкурса.

Преподавателите по Римско право в Юридическия факултет, както и всички членове на Кръжока по Римско право и журито, поздравиха участниците с успеха им, а проф. Новкиришка ги награди и им връчи сертификати, и всички им пожелаха да продължат да приемат всякакви предизвикателства и да усвояват правото именно като изкуство за доброто и справедливото

bg_BGBulgarian