SEMINARII
„ORATIONES“
Кръжокът по Римско право при Юридическия факултет на Софийския университет Св. Климент Охридски“
Кръжокът по Римско право при Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
СБИРКА
Дата: 25.04.2024 г.
Тема: „ORATIONES“ или „РЕЧИ“
Място: 272 аудитория
На 25.04.2024 г. от 17.30 ч. в 272 аудитория на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе втората за семестъра сбирка на Кръжока по Римско право на тема „ORATIONES“ или „РЕЧИ“, посветена на ораторското изкуството и на ролята на ораторите в политическия и правния живот на Рим, същевременно се акцентира и на съвременните аспекти на приложението на правната реторика. Сбирката имаше за цел да помогне на всички, които са избрали да участват в произнасянето на публична реч и да напишат есе в обявения за 30 май 2024 г. конкурс на тема „FIDES. DISPUTATIO SEXTA“.
Събитието беше открито от проф. д. н. Малина Новкиришка-Стоянова, която впоследствие даде думата на специалния гост-лектор за тази среща, а именно доц. д-р Герасим Петрински – ръководител на катедра „Реторика“ във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, голям приятел на Кръжока по римско право и чест участник в неговите мероприятия. Той говори пред аудиторията на кръжока за това какво представлява ораторското изкуство, как трябва да се произнася една аргументирана реч, какви са частите на речта и как трябва да бъде структурирана тя, какво трябва да съдържа уводът, какви да бъдат аргументите и какви са различните видове аргументация в детайли в реториката и по-специално в правната. Обърна се сериозно внимание на продължителността на речта, на езика й, дадоха се конкретни практически насоки за силата на гласа, за внушенията, постигани чрез емоции на оратора и различни други видове техники на убеждаване. Не беше пропуснато значението на облеклото, прическата и общата визия на оратора с оглед на доброто му представяне и на постигането на желания ефект. Беше разгледан въпросът каква е ролята на невербалната комуникация и на езика на тялото при произнасянето на една реч. Бяха дадени редица изключително подходящи примери както от Античността, така и от съвременния политически живот в Европа и в САЩ на успешни и завладяващи оратори и бяха коментирани конкретни речи. Увлекателното представяне на проблематиката беше изключително полезно за всички, които щяха да се явят на конкурса за произнасяне на реч, а за останалите това бе една извънредно любопитна лекция, поднесена с плам и с вдъхновение от признат експерт по материята.
Проф. Новкиришка направи презентация на тема „Първи стъпки в академичното писане – есето“ предвид предстоящия конкурс за есе и реч на тема „FIDES“. В презентацията бяха разгледани особеностите на писането на академично есе – неговата същност, етапите на създаване на текста, оформянето на изложението и презентирането на написаното. Бяха коментирани конкретни есета от предходните години, включени в публикации на извънредни броеве на електронното списание IUS ROMANUM за 2019-2023 г., както и бяха дадени някои ценни указания във връзка с есетата и речите за конкурса.
За финал гл. ас. д-р Тихомир Рачев, говори по конкретни въпроси пред аудиторията на кръжока относно подготовката на участниците в конкурса в неговата втора форма, а именно произнасяне на реч по актуален проблем, свързан с Римското право и с темата. Тъй като речта според регламента трябва да бъде юридически аргументирана и подготвена за произнасяне пред журито на състезанието и присъстващите, се дадоха насоки във връзка с изкуството за изразяване пред публика, бяха дадени примери от древногръцкото и римското ораторско изкуство, споменати бяха наставленията на Цицерон и на Квинтилиан, както и специално внимание беше отделено на приложението на ораторското изкуство в съвременната юридическа практика в България и по света.